Kable do stref EX – zastosowanie

Jak mawiają inżynierowie – kabel kablowi nierówny. Przeglądając półki sklepowe możemy bowiem natknąć się zarówno na standardowe okablowanie antenowe, jak również na kable do stref EX. Jak łatwo się domyślić, te drugie są wyrobami o wiele bardziej specjalistycznymi, wykorzystywanymi w specyficznych sytuacjach. Kiedy warto rozważyć ich zakup?

Produkty będące bohaterami niniejszego artykułu zastosowanie znajdują przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, fabrykach oraz pracowniach, w których istnieje wysokie ryzyko wybuchu na skutek zapłonu substancji niebezpiecznych. Aby zminimalizować takie niebezpieczeństwo, konieczne jest łączenie ze sobą urządzeń elektronicznych czy maszyn zasilanych prądem elektrycznym przy wykorzystaniu okablowania o odpowiedniej wytrzymałości oraz odporności zarówno na działanie wysokich temperatur jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Przed dokonaniem zakupu kabla, który zostanie wykorzystany w naszej firmie, warto rozważyć jak duże jest ryzyko wystąpienia niekontrolowanego wybuchu, czy może ono wystąpić w normalnych warunkach pracy czy też w wysoce specyficznych warunkach, jak również czy w pobliżu znajduje się odpowiedni sprzęt gaśniczy i ratunkowy pozwalający na błyskawiczną reakcję i ograniczenie szkód. Od powyższych ustaleń zależy bowiem jakiej kategorii kabla będziemy potrzebować.

Opracowane klasyfikacje zalecają wykorzystywanie okablowania zaizolowanego grubą warstwą gumy lub niepalnego tworzywa sztucznego w sytuacji dostarczania energii elektrycznej do silosów przemysłowych, dużych zbiorników, w których przechowywane lub przetwarzane są materiały niebezpieczne oraz systemów obsługujących rurociągi, którymi są one transportowane do miejsca docelowego. Jeżeli urządzenia lub maszyny pracować mają w bliskiej styczności z otwartymi zbiornikami lub kontenerami, należy zadbać, aby pomieszczenie było dodatkowo odpowiednio wentylowane, aby nie dopuścić do przegrzania się jego wnętrza.

W sytuacji, jeżeli ryzyko wybuchu jest w naszej ocenie dość niskie, bowiem przewody biec będą w znacznej odległości od miejsca przechowywania i przetwarzania substancji niebezpiecznych, możemy zdecydować się na zakup kabli o niższej klasie bezpieczeństwa, które to są dodatkowo nieco tańsze od swoich odpowiedników opisywanych powyżej.

Nigdy jednakże nie stawiajmy oszczędności ponad zdrowiem i życiem ludzkim, bowiem niejednokrotnie wydatek rzędu kilkuset złotych pozwalający na wyposażenie zakładu w lepszej jakości okablowanie może okazać się czynnikiem, który zapobiegł tragicznej w skutkach tragedii, pozwalając uniknąć uszczerbku na zdrowiu pracowników oraz niejednokrotnie wielomilionowych strat w sprzęcie i wyposażeniu. Zdarzyć się może, że nie będziemy pewni, po który typ produktu sięgnąć – w takim przypadku rekomendujemy skonsultowanie się ze sprzedawcą lub przedstawicielem firmy, który to w oparciu o przedstawione przez nas informacje będzie w stanie określić, który z wyrobów sprawdzi się najlepiej w naszym zakładzie przemysłowym lub fabryce.

Previous post Węże pożarnicze czym się charakteryzują?
Next post Farby silikonowe – przeznaczenie i zalety