Węże pożarnicze czym się charakteryzują?

W zakamarkach sieci Internet niełatwo jest doszukać się wyczerpujących informacji odnoszących się bezpośrednio do specyfiki węży wykorzystywanych w codziennej pracy przez dzielnych strażaków, a więc postanowiliśmy naszym czytelnikom przybliżyć nieco to zagadnienie.

Jak doskonale wiadomo, węże strażackie muszą charakteryzować się relatywnie dużą grubością, która to ma spełniać dwa główne zadania. Jak mówi przedstawiciel producenta węży gumowych z firmy FAGUMIT; Po pierwsze – odpowiednio masywny przewód będzie w stanie transportować wodę pod dużym ciśnieniem bez ryzyka przerwania czy uszkodzenia, nawet w sytuacji, gdy akcja gaśnicza trwa kilka lub nawet kilkanaście godzin bez przerwy. Drugą, równie istotną kwestią jeżeli chodzi o wytrzymałość węża pożarniczego jest możliwość jego użytkowania nawet w bardzo wysokich temperaturach, towarzyszących przede wszystkim spalaniu się tworzyw sztucznych czy substancji ropopochodnych.

Podczas ich gaszenia nie może być mowy o stopieniu się lub przerwaniu przewodu, jako że mogłoby to postawić pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie. Aby do tego nie doszło, strażacy zaopatrzyć się muszą w produkt, który wykonany jest nie tylko z grubej warstwy gumy, ale także jest dodatkowo zaizolowany materiałem niepalnym lub wysoce odpornym na działanie wysokich temperatur.
Dlaczego omawiany produkt jest tak nietypowy? Jest to spowodowane faktem, iż pomimo swojej wytrzymałości musi on być także bardzo giętki i elastyczny, tak aby po zakończonej akcji dało się go bez trudu zwinąć i przetransportować do remizy.

Nadmienione cechy są również ważne w przypadku pożarów budynków, gdzie niejednokrotnie szlauch poprowadzić należy do miejsca pożaru pod nietypowym kątem. Strażacy nie mogą w takim wypadku obawiać się, czy przewód pożarniczy wytrzyma transport wody pod dużym ciśnieniem na wysokie piętro budynku czy też do jego płonącej piwnicy – muszą oni mieć pewność, że użytkowany sprzęt nie zawiedzie ich nawet w najtrudniejszej sytuacji, bowiem to właśnie od niego uzależnione jest życie i zdrowie tych bohaterów dnia codziennego.

Z przyjemnością informujemy, że remizy strażackie, zarówno te zlokalizowane w niewielkich miastach jak i w centrach wielkich metropolii, już dawno zaprzestały nadmiernie oszczędzać na używanym podczas akcji sprzęcie. Na przestrzeni ostatnich lat dała się zauważyć znaczna modernizacja wykorzystywanego przez strażaków sprzętu, w tym także szlauchów pozwalających skutecznie gasić nawet rozległe pożary. Coraz częściej odchodzi się także od produktów pochodzących z niesprawdzonych źródeł i nieposiadających odpowiednich certyfikatów na rzecz tych, które co prawda są nieco droższe, jednakże gwarantują optymalną wydajność nawet w sytuacjach wzmożonego zagrożenia.

Nie ukrywamy, że bardzo nas ten fakt cieszy, jako że dodatkowe inwestycje bezpośrednio przekładają się na większy komfort pracy strażaków oraz minimalizują ryzyko, że podczas jednej z akcji na skutek awarii sprzętu doznają oni poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet stracą życie. Właściwie dobrane szlauchy pożarnicze nie tylko pomagają ratować ludzkie życie i mienie, ale także ograniczają ryzyko wypadku przy pracy, o czym nie należy zapominać!

Previous post Bramy rolowane – dlaczego warto takie instalować
Next post Kable do stref EX – zastosowanie