Ciepłownictwo
Ogrzewaj eko dzięki drewnianym peletom – ocal swoje środowisko PDF Drukuj Email

Ogrzewaj eko dzięki drewnianym peletom – ocal swoje środowisko

Cały świat idzie w stronę zielonego, ludzie szukają rozwiązań sprzyjających ekologii. Nie inaczej jest w systemach ogrzewania kuchni czy łazienkach. Szukamy rozwiązań ekologicznych, ponieważ oprócz wiadomych zalet względem środowiska naturalnego pozwalają one nam zaoszczędzić pieniądze – to aspekt równie istotny. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o peletach to wiedz, że są już podstawą w sektorze energetycznym Europy i stopniowo zyskują na popularności w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w tych rejonach, w których dużo energii zużywa się na ogrzewanie.

 
Sopot droższy od Warszawy, czyli o cenach mieszkań PDF Drukuj Email

Okazuje się, że kupno mieszkania w mieście pow. 100,000 mieszkańców kosztuje najwięcej nie w stolicy, jak można by się było spodziewać, ale w nadmorskim kurorcie, jakim jest Sopot. Prestiżowy charakter miasta wyraźnie wpływa na tutejszy rynek nieruchomości.

Jak wynika z analizy portalu Domy.pl średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Sopocie w okresie wakacyjnym wynosiła 9,189 zł. To kwota wyższa w porównaniu z ceną metra kwadratowego w Warszawie, za który trzeba było zapłacić przeciętnie 8125 zł. Trzecim miastem pod względem wysokości cen (gdzie liczba mieszkańców przekracza 100,000) jest Kraków. Tu na metr kwadratowy należało przeznaczyć średnio 6826 zł. Jako jedne z najtańszych miast – stolic wojewódzkich – można wskazać Gorzów Wielkopolski (średnio 2900 zł/m2), Łódź (3757zł/m2) i Bydgoszcz (3806/m2). Powyższe dane dotyczą wyłącznie cen ofertowych na wtórnym rynku nieruchomości.

 

Trzeba przyznać, że ostatnio nie zanotowano bardzo znaczących zmian na polskim rynku nieruchomości. Wakacyjna atmosfera zazwyczaj nie sprzyja zawieraniu licznych transakcji. Do istotniejszych zjawisk można zaliczyć spadki (w skali miesiąc do miesiąca) średnich cen ofertowych w wymienionych wyżej najdroższych miastach: o 1,5% w Warszawie i o 1,7% w Sopocie, co jednak nie zmienia ich pozycji w statystykach. Niewielki, bo wynoszący 0,5%, wzrost średnich stawek odnotowano w Białymstoku (4330 zł/m2).

 

Większe zmiany na rynku nieruchomości mogą się jednak pojawić w związku z nowym projektem ustawy, która zakłada pomoc państwa dla młodych, którzy chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Szczegółowe zasady przydzielania dofinansowania w programie "Mieszkanie dla Młodych" nie są jeszcze do końca znane – można mieć jednak nadzieję, że do programu zostaną włączone również lokale z drugiej ręki, a nie – jak pierwotnie zakładano – jedynie nowe M.

 

 

 
Ogrzewanie ścienne - wytyczne montażu PDF Drukuj Email

Prace przygotowawcze

Przed właściwymi robotami instalacyjnymi, w budynku powinny być wykonane wszystkie ściany konstrukcyjne, działowe.

Budynek powinien być wyposażony w stolarkę okienną, oraz powinien być ustalony i oznakowany poziom „zero” z uwzględnieniem wszystkich warstw podłogowych na każdej kondygnacji. Ściany przewidziane do montażu ogrzewania ściennego powinny być:

 • pionowe bez odchyleń większych niż 3-5 mm na całej wysokości
 • gładkie bez wybrzuszeń i wklęsłości
 • suche i czyste
 • należy bezwzględnie usunąć wystające elementy zaprawy murarskiej ze spoin
 
Rury bez lodu - zestaw przeciwoblodzeniowy firmy Armacell PDF Drukuj Email

Zestaw przeciwoblodzeniowy firmy Armacell pozwala zapobiec zamarzaniu wody wewnątrz rur instalacji. Składa się on z kabla grzewczego, przewodu zasilającego oraz czujnika temperatury wyposażonego we włącznik.

 
Zalety i wady energii geotermalnej PDF Drukuj Email

Energia geotermalna (energia geotermiczna, geotermia) - jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Polega na wykorzystywaniu cieplnej energii wnętrza Ziemi, szczególnie w obszarach działalności wulkanicznej i sejsmicznej. Woda opadowa wnika w głąb ziemi, gdzie w kontakcie z młodymi intruzjami lub aktywnymi ogniskami magmy, podgrzewa się do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna.

Woda geotermiczna wykorzystywana jest bezpośrednio (doprowadzana systemem rur), bądź pośrednio (oddając ciepło chłodnej wodzie i pozostając w obiegu zamkniętym).

Energię geotermalną na szeroką skalę wykorzystuje się w Islandii, a w Polsce m.in. na obszarze Podhala.

 
Promocja geotermii w Polsce PDF Drukuj Email

Geotermia może być wykorzystywana do produkcji ciepła w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także jako atrakcja turystyczna w basenach geotermalnych. Posłowie, resort gospodarki oraz Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne chcą promować geotermię w Polsce.

Wiceminister środowiska i główny geolog Henryk Jezierski, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki sejmowej Komisji Gospodarki Andrzej Czerwiński, a także prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego Beata Kępińska podpisali 8 marca deklarację o współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce.

 
Pompa ciepła Stiebel Eltron WWK 300 PDF Drukuj Email

Kompaktowa pompa ciepła WWK 300 lub WWK 300 SOL stanowi interesującą alternatywę w kwestii wyboru niedrogiego, lecz efektywnego rozwiązania do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie ma wbudowany agregat sprężarkowy powietrze – woda i pobiera ciepło z otoczenia lub z powietrza wentylacyjnego o temperaturze od + 6ºC do + 35ºC.

 
BASF na 26. edycji EU PVSEC PDF Drukuj Email

Od 5 do 8 września 2011 r. firma BASF, będąca wystawcą na 26. Europejskich Targach/Konferencji Fotowoltaiki i Energii Słonecznej (EU PVSEC), zaprezentowała ofertę innowacyjnych produktów dla przemysłu solarnego. Tegoroczne targi i konferencje, które należą do najważniejszych w tej dziedzinie, odbyły się w Hamburgu (Niemcy).

 
Sunex S.A. - dofinansowanie z UE PDF Drukuj Email

http://s349966549.domenaklienta.pl/newconnect/wp-content/uploads/2011/03/sunex.gifSunex S.A., czołowy producent rozwiązań techniki solarnej w Europie, oferujący m.in. płaskie kolektory słoneczne oraz systemy ogrzewania energią słoneczną, poinformował o podpisaniu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowy na dofinansowanie, w wysokości 892 tys. złotych, projektu „Solarny system klimatyzacji i ogrzewania budynków”.

 
Na Dolnym Śląsku powstanie kolejna biogazownia PDF Drukuj Email

biogazownia_gorzeslaw_w_budowiePozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł stoi w Polsce u progu rozwoju. Postępy w tej dziedzinie widoczne są na przykładzie powstających biogazowni rolniczych w naszym kraju. Budowa kolejnego tego typu zakładu właśnie ruszyła we wsi Gorzesław położonej w powiecie oleśnickim, we wschodniej części województwa dolnośląskiego. Docelowo biogazownia ta osiągnie moc 1,6 MW. Wszelkie prace związane z budową zbiorników oraz silosu na kiszonkę wykona śląska firma Wolf System.

 
Ekologiczna energia, czyli prąd i ciepło z biomasy PDF Drukuj Email

Naturalne zasoby ropy naftowej, węgla kamiennego oraz gazu ziemnego kurczą się w zawrotnym tempie. Z kolei zapotrzebowanie na energię elektryczną z każdym rokiem jest coraz większe. Sytuacja ta zmusza do poszukiwania alternatywnych metod pozyskiwania prądu i ciepła. Nieocenionymi nośnikami są odnawialne źródła energii, które wytwarzają czystą i przyjazną dla środowiska moc. O innowacyjnych metodach pozyskiwania energii mówi Rajmund Reichel, dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o., specjalizującej się w budowie zbiorników dla biogazowni rolniczych.

 


Dział Studentów

Społeczność

Inżynieria

Budownictwo Ekologiczne

Prawo

Oprogramowanie

Ostatnie Komentarze

 • Ciekawe informacje. Więcej na ten temat można znal... Więcej...
  Przez user15
 • Kulka jesteś na dziennych czy zaocznych studiach i... Więcej...
  Przez Filip
 • Ja tu w ogóle nie widzę progów dla Śląskiej, więc... Więcej...
  Przez Administrator
 • Ciekawe, że próg na budownictwo na Pol Śl wynosił ... Więcej...
  Przez kulka
 • W Polsce działa kilka zakładów wykorzystującyc h g... Więcej...
  Przez Fortos

Najlepsi Komentujący

Ostatnio Zarejestrowani