Płyty gipsowe – powstanie i produkcja PDF Drukuj Email

Nieustanny rozwój technologii budowlanych, a także wzrastające zapotrzebowanie inwestorów oraz ludzi korzystających na co dzień z różnych nieruchomości spowodował, że zmieniają się wymagania stawione materiałom budowlanym. Poszukiwane są produkty, które zapewnią komfortowe warunki mieszkania i użytkowania przestrzeni, a także takie, które stanowić będą dodatkową barierę ochronną na przykład przed działaniem ognia lub wilgoci.


Przy projektach budowlanych już od wielu lat wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe, które ze względu na swoją budowę i skład doskonale sprawdzają się między innymi w pomieszczeniach narażonych na podwyższone działanie wody oraz zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są przede wszystkim w systemach suchej zabudowy – do montażu okładzin ściennych, sufitów podwieszanych, ścianek działowych czy zabudowy poddaszy.Na rynku polskim działa wielu firm specjalizujących się w produkcji i sprzedaży płyt. Jedną z nich jest Siniat. Firma Siniat dodatkowo ma w swojej ofercie płyty gipsowo-wiórowe czy też płyty gipsowe przeznaczone do stosowania nawet na zewnątrz budynków.


Historia płyt gipsowych


Pierwsze płyty gipsowo-kartonowe wyprodukowano w 1917 roku. Wówczas do wzmocnienia rdzenia gipsowego zastosowano arkusze papieru. Do Europy płyty trafiły około 20 lat później, a po zakończeniu II wojny światowej były używane przy odbudowie zniszczeń wojennych. W Polsce produkcja płyt gipsowo-kartonowych rozpoczęła się pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Ich słabe wykonanie doprowadziło do tego, że przestały cieszyć się zainteresowaniem wśród wykonawców. Dopiero po 1990 roku nowa technologia produkcyjna zastosowana w naszym kraju spowodowała, że powróciły one do użytku i są stosowane przy różnych rozwiązaniach systemowych do dzisiejszego dnia. I co więcej firmy zajmujące się ich produkcją ciągle zmieniają ich strukturę i tworzą modele, które potrafią sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów.
 

Zarejestruj się żeby móc skomentować ten artykuł.

Dział Studentów

Społeczność

Inżynieria

Budownictwo Ekologiczne

Prawo

Oprogramowanie

Ostatnie Komentarze

 • Ciekawe informacje. Więcej na ten temat można znal... Więcej...
  Przez user15
 • Kulka jesteś na dziennych czy zaocznych studiach i... Więcej...
  Przez Filip
 • Ja tu w ogóle nie widzę progów dla Śląskiej, więc... Więcej...
  Przez Administrator
 • Ciekawe, że próg na budownictwo na Pol Śl wynosił ... Więcej...
  Przez kulka
 • W Polsce działa kilka zakładów wykorzystującyc h g... Więcej...
  Przez Fortos

Najlepsi Komentujący

Ostatnio Zarejestrowani