Dbajmy o środowisko naturalne i budujmy z gliny PDF Drukuj Email

Domy do wybudowania których stosuje się naturalne surowce i materiały, są masowo wznoszone w krajach z rozwiniętą kulturą ekologiczną.

Do imponująco- energooszczędnych budowli zalicza się dzisiaj - domy z gliny. Zdarza się, że osiągają one parametry zbliżone do tych, jakimi charakteryzują się domy pasywne.

Glina jako materiał ścienny ma ekologiczny charakter, odpowiednią regulację wilgotności w pomieszczeniach, posiada świetną przepuszczalność pary, a także sprzyjający mikroklimat- ze względu na dużą pojemność cieplną tego materiału. Domy z gliny budowane są przy pomocy najnowocześniejszych technologii, dzięki czemu nie przypominają kruchych lepianek, a wręcz przeciwnie są mocne, trwałe i mogą osiągać dowolne formy i zamieniać się w wymarzone bryły. Dowolność w kształtowaniu takiego domu nie jest niczym ograniczona i porównywana jest do artystycznych wyczynów rzeźbiarskich. Technologia budowania z gliny opiera się na 'współpracy' z innymi naturalnymi materiałami- np. kamieniem, słomą lub drewnem, których nie obrabia się przy użyciu wysokich temperatur, a co za tym idzie - nie zwiększa się emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla środowiska substancji. Taki powrót do naturalnych materiałów w budownictwie ma bardzo dużo zalet i zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Po zakończeniu procesu eksploatacji glinianego domu, jest on prawie całkowicie biodegradowalny - budulec ten rozłoży się w glebie lub będzie można go przetworzyć do kolejnych celów- np. również budowlanych. Proces biodegradacji ma duże znaczenie w zachowaniu środowiska naturalnego, ponieważ zmniejsza stopień jego zanieczyszczenia. Naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko w każdym aspekcie naszego życia i funkcjonowania - tak, aby nie dopuścić do skażenia powietrza, gleby, wody -bez których życie nie jest możliwe. Dlatego tak ważne jest używanie naturalnych, organicznych produktów- np. właśnie w budownictwie. Warto jest się zapoznać z działem - Ochrona Środowiska, Ekologia; na stronie www.pracedyplomowe.edu.pl, która jest internetową Skarbnicą ekologicznej wiedzy.

Ekolodzy i sympatycy budowania z gliny, kamienia, słomy, cegły, czy też drewna; twierdzą, że materiały te nie zawierają toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji, a przede wszystkim zapewniają naszemu organizmowi odpowiedni mikroklimat (glina naturalnie wchłania i wyparowuje wilgoć). Jest to 'zbawienne' rozwiązanie dla osób (alergików), które są uczulone na chemiczne materiały, stosowane w tradycyjnym budownictwie. Dodatkowo glina nie stanowi sprzyjającego środowiska dla rozwoju grzybów i wszelkich pleśni oraz nie przyczepia sie do niej kurz. Poza tym gliniane ściany (z domieszką innych naturalnych surowców - np. trocin lub słomy) mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie kumulują je, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Oprócz tego glina jest ognioodporna oraz doskonale konserwuje drewno.

Warto walczyć o nasze środowisko naturalne i wierzyć w to, że będzie to walka wygrana. Praca ekologów i ludzi zawodów pokrewnych ; Inżynierów Środowiska, Architektów, Budowniczych, nie musi być pracą syzyfową, a najlepiej gdyby stała się naturalnym podejściem do życia każdego z nas (nawet najbardziej niepozornego, szarego człowieka). Troszcząc się o środowisko, zadbamy jednocześnie o nasz Byt, Dom, nasze Dzieci oraz o lepsze jutro.

Buduj z gliny - żyj zdrowo i komfortowo.
 

Zarejestruj się żeby móc skomentować ten artykuł.

Dział Studentów

Społeczność

Inżynieria

Budownictwo Ekologiczne

Prawo

Oprogramowanie

Ostatnie Komentarze

 • Ciekawe informacje. Więcej na ten temat można znal... Więcej...
  Przez user15
 • Kulka jesteś na dziennych czy zaocznych studiach i... Więcej...
  Przez Filip
 • Ja tu w ogóle nie widzę progów dla Śląskiej, więc... Więcej...
  Przez Administrator
 • Ciekawe, że próg na budownictwo na Pol Śl wynosił ... Więcej...
  Przez kulka
 • W Polsce działa kilka zakładów wykorzystującyc h g... Więcej...
  Przez Fortos

Najlepsi Komentujący

Ostatnio Zarejestrowani