Ile kosztuje świadectwo energetyczne? PDF Drukuj Email

Cenę za świadectwo energetyczne ustalają certyfikator wraz ze zleceniodawcą na zasadach wolnego rynku. Zważywszy jednak na fakt, iż na rynku bynajmniej w stadium początkowym wprowadzenia w życie dyrektywy unijnej nie ma wystarczającej liczby certyfikatorów, cena certyfikatu może oscylować w górym przewidywanym pułapiem, tj. ok. 1.000 zł. W zależności od wielkości oraz stopnia złożoności obliczeniowej objektu certyfikowanego, cena za wystawienie świadectwa może przekroczyć jednak i tę sumę.

Przykładowe koszty sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku w zależności od stopnia złożoności objektu oraz jego kubatury
Podane poniżej wyceny są wytycznymi sporządzonymi przez pracownię audytorską Termokonsult Słupsk w maju  2009 r.


Podział obiektów na  grupy :

W zależności od stopnia skomplikowania prac podczas wykonywania świadectwa obiekty dzieli się na następujące grupy:

Grupa I : Lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych.

Grupa II : Budynki mieszkalne jednorodzinne wolnostojące, bliźniacze i w zabudowie szeregowej. Części budynku stanowiące samodzielną całość techniczno-użytkową.

Grupa III : Budynki mieszkalne wielorodzinne oraz budynki niemieszkalne nie wyposażone w instalację chłodzenia o niezbyt skomplikowanym kształcie bryły budynku i kubaturze do 8 000 m3.

Grupa IV :

a) Budynki jak grupa III  lecz  o skomplikowanym kształcie bryły budynku lub  kubaturze powyżej    8 000 m3 .

b) Budynki zaliczone do grupy III z własnym konwencjonalnym źródłem ciepła.

Grupa V : Budynki z grupy IV a) lecz z niekonwencjonalnym źródłem ciepła (pompa ciepła, kolektory słoneczne, biomasa i inne).

Ceny świadectw dla poszczególnych grup budynków – netto bez VAT

Dla firm i instytucji należy doliczyć podatek VAT –22%

Uwaga: ceny świadectw dla budynków z tej grupy IV i V mogą (ze względu na możliwe ogromne zróżnicowanie tego typu obiektów i ich wyposażenia technicznego) bardzo znacznie odbiegać w górę od podanych wartości minimalnych.

W przypadku kubatury budynku lub powierzchni lokalu wykraczających poza zakres w tabelach – ceny ustala się przez ekstrapolację.

DODATKI DO WYCENY

 1. Dodatek uwzględniający braki w dokumentacji technicznej budynku

Brak niezbędnej dokumentacji technicznej pociąga za sobą wzrost ceny o wartość koniecznej do wykonania inwentaryzacji- od 10 do 50 % ceny świadectwa.

 1. W przypadku nieznanej konstrukcji przegród budowlanych i wystąpienia konieczności wykonania odkrywek lub termowizji , koszt tych robót zleceniodawca pokrywa oddzielnie.


Podane wyceny nie obejmują kosztu ujęcia w świadectwie  zagadnień chłodzenia oraz oświetlenia wbudowanego i jeżeli zachodzi konieczność ich uwzględnienia , cenę wykonania świadectwa  określa się indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień trudności dodatkowych zagadnień w konkretnym obiekcie.
Opracował: Włodzimierz Matusiak - 18 maja 2009 r.

Wraz z upływem czasu i rosnącej liczby akredytowanych audytorów-certyfikatorów, cena rynkowa usług certyfikatorskich powinna ulec zmniejszeniu. Właściciele nieruchomości, którzy w najbliższym czasie nie mają zamiaru ich sprzedania lub też wynajmu, mogą zatem wstrzymać się ze zleceniem certyfikacji energetycznej budynku.

www.energetyczni.pl
 

Zarejestruj się żeby móc skomentować ten artykuł.

Dział Studentów

Społeczność

Inżynieria

Budownictwo Ekologiczne

Prawo

Oprogramowanie

Ostatnie Komentarze

 • Ciekawe informacje. Więcej na ten temat można znal... Więcej...
  Przez user15
 • Kulka jesteś na dziennych czy zaocznych studiach i... Więcej...
  Przez Filip
 • Ja tu w ogóle nie widzę progów dla Śląskiej, więc... Więcej...
  Przez Administrator
 • Ciekawe, że próg na budownictwo na Pol Śl wynosił ... Więcej...
  Przez kulka
 • W Polsce działa kilka zakładów wykorzystującyc h g... Więcej...
  Przez Fortos

Najlepsi Komentujący

Ostatnio Zarejestrowani